Epdm Contalar

Pvc pencere ve kapı sistemlerinin ses ve ısı izolasyonunu sağlıklı olarak yapabilmesi ve işlevini yerine getirebilmesi, sistemde doğru conta kullanılması ile mümkündür.

EPDM Kauçuk Kullanıyoruz FIRAT olarak, pvc kapı ve pencere sitemlerimiz de kullandığımız contalar için, sentetik kauçuklar arasındaki en doğru hammadde olan Etilen Propilen Dien Monomer (EPDM)' i kullanıyoruz. Çünkü; güneş-hava oksidasyonuna, ozon çatlamalarına karşı mukavemete, +130 C -40 C arası sıcaklıklarda 30-95 shore sertlik aralığına; aşırı rüzgar basıncında sistemdeki sızdırmazlık için gereken kalıcı deformasyon değerlerine sahip olan tek conta EPDM kauçuk contadır.

Kalite ve Süreklilik
EPDM kauçuk contalarında en önemli unsurlardan biride kalite sürekliliğinin sağlanabilmesidir. Değişkenlik göstermeyen hammadde teminimizle, tam otomatik üretim besleme sistemlerimizle, bilgisayar destekli hazırlanan karışımlarımızla, yapılması zorunlu hammadde ve ürün testleri için oluşturduğumuz laboratuarlarımızla FIRAT EPDM kauçuk contaları sürekli aynı kalite ve standartlarda üretilir. Kükürtlü ve peroksitli tüm ürünlerimizi, RAL GZ-716 / 1 Ab ş ve TSE -7510 standartlarına uygun olarak üretiyoruz. Bu standartlarda contanın yoğunluğu, sertliği, kopma uzaması ve kopma mukavemeti, kalıcı deformasyonu test edilmektedir. EPDM kauçuğu kükürtlü ve peroksitli olmak üzere iki şekilde vulkanize etmekteyiz. Kükürt ile yapılan vulkanizasyon sistemleri ile sağlanan fiziksel özellikler, peroksitli vulkanizasyon ile daha yüksek sıcaklıklarda daha düşük kalıcı deformasyonlar elde edilmesini sağlamaktadır.

Ölçüm ve Kontroller
Üretim hatları üzerinde bulunan ultrasonik ölçüm cihazları ile çap, et kalınlığı, ovallik vb. üretim ölçümleri yapılarak, standart dışı durumlarda sesli ve ışıklı uyarı sisteminin devreye girmesi ile hatalı üretimi engellenmektedir. Ayrıca sürekli olarak özel projeksiyon cihazlarımızla EPDM conta kesitinin 10 kat büyütülerek 0,001 hassaslıkta ölçüm kontrolleri yapılmaktadır. Hammadde, üretim, ambalaj gibi tüm aşamalardaki aktif kalite kontrol sistemimizle ve pvc profille entegre olarak üretilen contalarımızın ayrıca her koliden alınan örnekleri ölçüm kontrolleri yapılarak düzenli olarak arşivlenmektedir.

Ambalaj ve Paketleme
EPDM conta paket etiket bilgileri ürünün izlenebilirliği açısından çok önemlidir. Ürünün adı, kod numarası, paket miktarı (kg), conta hamuru harman bilgileri, üretim tarihi ve üretim vardiyası vb. tüm bilgiler paket etiketi üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca talebe göre etiketlerimize barkod ve özel bilgilerde yazabilmekteyiz.

Neden EPDM Kauçuk Kullanıyoruz
Pvc pencere ve kapı sistemleri kullanıcıları conta hakkında doğru bilgilendirilmedikleri için piyasada pvc pencere ve kapı sistemlerinde EPDM kauçuk conta dışında, pvc ve termoplastik elastomer esaslı olmak üzere farklı contalar da kullanılmaktadır. Pvc ve termoplastik elastomer esaslı contalar, dış hava şartlarına maruz kaldığında içeriğinde bulunan ve dop adı verilen pvc yumuşatıcı yağın uçması nedeniyle bir süre sonra kırılganlaşırlar. % 80'lere varan kalıcı deformasyon değeriyle pencere ve kapı sisteminin montajından 6 ay gibi kısa bir süre sonra sıkça izolasyon problemi çıkartırlar. Farklı renk ve düşük fiyatıyla cazip hale getirilen bu contaları üretciler, iş gücü ve maliyet avantajı uğruna tercih ettikleri için, son kullanıcılar kalıcı deformasyonun düşük olması, ezildiği zaman asla eski halini almaması ve izolasyon sorunları gibi olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktadır.

Biz Fırat olarak siyah EPDM conta dışında herhangi bir conta kesinlikle üretmiyoruz ve pencere ve kapı sistemlerimizde kullanmıyoruz. EPDM kauçuk contalarımızın rengi siyahtır, elma kokulu ve özel silikon kaplamadır. Otomotiv ve uçak sanayi gibi birçok önemli sektörde de kullanılan EPDM contalar sadece siyah olarak üretilirler ve alternatifleri yoktur. Görevimiz EPDM contalarımızın temel işlevlerini eksiksiz yerine getirmesi ve standartlarda belirtilen teknik şartları %100 karşılamasıdır. Bayilerimiz üzerinden müşteri talep ve görüşlerini takip etmekte ve sürekli müşteri memnuniyeti için tüm olanaklarımızı kullanmaktayız.